Ayvalık Yöresel Ürünler Online Satış Platformu'na Hoşgeldiniz...

Ayvalık Yöresel Pancar Pekmezi

  • 30.00 ₺
  • Vergiler Hariç: 30.00 ₺

Kış aylarında vücut ısısını korumak ve vücudu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirmek amacı ile tüketilen pekmez; üzüm, kuşburnu, incir, keçiboynuzu ve dut gibi meyvelerin ya da şeker pancarı, ardıç meyvesi gibi şekere dönüşebilecek tarım ürünlerinin ezilerek kaynatılması ile üretilen yoğun ve tatlı bir şuruptur. Ülkemizde özellikle Trakya bölgesinde üretilen pancar pekmezi ise genelli..

Kış aylarında vücut ısısını korumak ve vücudu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirmek amacı ile tüketilen pekmez; üzüm, kuşburnu, incir, keçiboynuzu ve dut gibi meyvelerin ya da şeker pancarı, ardıç meyvesi gibi şekere dönüşebilecek tarım ürünlerinin ezilerek kaynatılması ile üretilen yoğun ve tatlı bir şuruptur.

Ülkemizde özellikle Trakya bölgesinde üretilen pancar pekmezi ise genellikle beyaz pancardan üretilen pekmez çeşididir. Pancar pekmezi yüksek besin değeri sayesinde oldukça besleyici ve doyurucu bir pekmezdir. Aynı zamanda içeriğinde çok sayıda vitamin ve mineral bulunduran pancar pekmezi, güçlü bir antioksidan kaynağı olması sebebiyle kanser riskini en aza indirmektedir. Soğuk kış aylarında yoğun geçecek bir gün sizi bekliyorsa bir miktar pancar pekmezi içerek gün içerisinde daha enerjik hissedebilirsiniz.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Doğrulama Kodu
Şahmeran
Yediler
Yeni Doğuş
41 Burda
Armoni Park Avm
Ayvalık Belediyesi
Cumalıkızık Belediyesi
Fark Fuarcılık
Gebze Center
İnegöl Avm
Kayseri Park Avm
Symbol Avm
Zafer Plaza Avm
Tekira
Via Port Marina
Via Port Tuzla